Już 29 kwietnia TSUE po raz kolejny wypowie się w ważnej polskiej sprawie frankowej. W poczuciu obowiązku wspierania frankowiczów będziemy obecni w tym dniu w siedzibie TSUE w Luksemburgu. Zapraszamy do oglądania naszej relacji na naszych social media, będziemy na bieżąco informować o wszystkich wydarzeniach! [LINK>>]
Europejski Trybunał Sprawiedliwości w sprawie kredytów we frankach. Czego będzie dotyczyć orzeczenie z dnia 29 kwietnia?
Pytania prejudycjalne zostały skierowane do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przez Sąd Okręgowy w Gdańsku pod koniec grudnia 2019 roku. 29 kwietnia br. TSUE wyda orzeczenie, które rozstrzygnie kwestie związane z przedawnieniem roszczenia oraz wynagrodzeniem za korzystanie z kapitału po stwierdzeniu nieważności umowy kredytu waloryzowanego we frankach. Pytania skierowane przez SO w Gdańsku dotyczą umowy kredytu indeksowanego do CHF udzielonego przez GE Money Bank SA. TSUE odpowie na 5 pytań w polskiej sprawie frankowej. Najistotniejsze są dwa ostatnie pytania. Jedno z nich dotyczy terminu przedawnienia się roszczeń banku o zwrot kapitału. TSUE wypowie się w kwestii, od kiedy należy liczyć termin przedawnienia się roszczeń banku o zwrot kapitału, czy od daty wypłaty kapitału, czy od daty powołania się przez konsumenta na nieważność umowy, czy też od daty wyroku ustalającego nieważność umowy. Drugie z najistotniejszych pytań dotyczy ewentualnego wynagrodzenia banków za korzystanie z kapitału.
Na żywo relacja ŻBK z Luksemburga – wyrok TSUE kredyty we frankach
Przedstawiciele Życia Bez Kredytu będą obecni w Luksemburgu na sali rozpraw Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, aby dopełnić swoich służbowych obowiązków i z pierwszej ręki poznać wyrok TSUE w sprawie pytań prejudycjalnych SO w Gdańsku. Dlatego zwracamy się do wszystkich frankowiczów – prosimy przeglądać na bieżąco naszą relację w social mediach, ponieważ tam będziemy zamieszczać najświeższe informacje wprost z centrum wydarzeń. A przewidujemy, że informacje te będą bardzo pozytywne dla każdego frankowicza.
Istnieje duża szansa na to, że TSUE potwierdzi brak możliwości żądania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po stwierdzeniu nieważności umowy. Pozytywny wyrok TSUE w tej kwestii z całą pewnością zmotywuje frankowiczów do masowych pozwów przeciwko bankowi.
Pytania skierowane do TSUE pokrywają się z kwestiami, o których miał rozstrzygnąć Sąd Najwyższy w sprawie kredytów waloryzowanych do CHF. Jednak posiedzenie składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego zostało już dwukrotnie przeniesione na inny termin. Obecnie została wyznaczona data 11 maja, a Sąd Najwyższy będzie miał czas na zapoznanie się z wyrokiem TSUE.
Wyrok TSUE – kredyty we frankach. Na jakie pytanie odpowie europejski trybunał sprawiedliwości?
- Czy sąd krajowy ma obowiązek stwierdzenia nieuczciwości postanowienia umownego, jeśli zostało ono zmienione aneksem?
- Czy w umowach byłego banku GE Money możliwy jest zabieg polegający na „odcięciu” marży banku wkalkulowanej w kurs tabelaryczny banku przy pozostawieniu w umowie kursu średniego NBP, który był podstawą do ustalenia kursu tabelarycznego?
- Czy uchwalenie ustawy antyspreadowej może skutkować tym, że sąd nie będzie miał obowiązku stwierdzenia nieuczciwego charakteru postanowienia umownego?
- Czy nieważność wynikająca z abuzywności postanowień umownych skutkuje wyrokiem konstytutywnym – czy można przyjąć, że dopiero od wyroku ustalającego nieważność umowy rozpoczyna się wymagalność i tym samym bieg terminu przedawnienia się roszczeń banku i konsumenta o zwrot świadczeń z nieważnej umowy?
- Czy termin przedawnienia roszczeń banku należy liczyć od daty wypłaty kapitału?
Warto wspomnieć o tym, że na miejscu będzie grupa ekspertów Życie Bez Kredytu na czele z Kamilem Chwiedosikiem
Nasz live bezpośrednio z Luksemburga można śledzić klikając w zdjęcie poniżej, natomiast klikając w jedną z trzech ikonek możesz obejrzeć opinie ekspertów na temat wyroku TSUE C-19/20:
