Blog Frankowicza

Stopy procentowe CHF mocno w górę. Frank w okolicy 5 zł. Miesięczna rata kredytu wzrosła już o 21%.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Ostatnia dekada września 2022 r. okazała się niezwykle nieprzychylna dla osób wciąż spłacających nieuczciwy kredyt we frankach. Comiesięczne płatności frankowiczów znów drastycznie wzrosną ze względu na szybujący w górę kurs CHF/PLN oraz podwyżkę stóp procentowych w Szwajcarii. Dla osób posiadających kredyt waloryzowany do CHF oznacza to droższą ratę o 21%.
Stopy procentowe CHF mocno w górę. Frank w okolicy 5 zł. Miesięczna rata kredytu wzrosła już o 21%.
  • Kurs franka powyżej 5 zł to poważny cios dla frankowiczów. Frank szwajcarski najprawdopodobniej utrzyma się już w okolicy 5 zł przez najbliższe miesiące, a w kolejnych latach zgodnie z prognozami ekspertów będzie wciąż rosnąć
  • Szwajcarski Bank Centralny ponownie podniósł stopy procentowe. To już druga taka podwyżka z rzędu. Po raz pierwszy od przeszło 7 lat stopy procentowe w Szwajcarii nie są ujemne
  • SNB ostrzegł, że nie może wykluczyć kolejnych podwyżek stóp procentowych w dającej się przewidzieć przyszłości
  • Wzrost stóp procentowych boleśnie odbije się na ratach kredytu frankowiczów. Comiesięczna płatność kredytobiorców frankowych będzie droższa o 21%

 

Kurs franka przebił poziom 5 zł – to pierwszy raz w historii od chwilowego wystrzału w tzw. czarny czwartek

Zrealizował się scenariusz, który eksperci ŻBK już od dawna przewidywali. W środę 21 września 2022 r. frank przekroczył historyczny poziom 5 zł po raz pierwszy od czasu chwilowego wystrzału w tzw. czarny czwartek w 2015 r. Najprawdopodobniej w najbliższych miesiącach frank szwajcarski wciąż będzie utrzymywał się na tak wysokim poziomie. Niestety, eksperci nie przewidują, aby kurs CHF/PLN mógł znacząco spaść, wręcz przeciwnie, waluta Szwajcarii w kolejnych latach może zbliżać się nawet do poziomu 6 zł. Wzrost kursu franka oznacza dla frankowiczów jeszcze droższą ratę kredytu, która już wcześniej była absurdalnie wysoka. Ponadto, od wysokości ceny waluty szwajcarskiej zależy wysokość długu wyrażonego w złotych, czyli salda kredytu pozostałego do spłaty: im droższy frank, tym większy dług w złotówkach. Tak właśnie działa pętla zastawiona na frankowiczów. Kredytobiorcy płacą coraz większe raty kredytu, a ich saldo kredytu zamiast maleć, pozostaje wciąż na tym samym poziomie lub wręcz rośnie.

Szwajcarski Bank Centralny znowu podwyższył stopy procentowe. Stopy procentowe w Szwajcarii nie są już na ujemnym poziomie

Kolejnym ciosem dla portfeli frankowiczów jest podwyżka stóp procentowych w Szwajcarii. Zgodnie z przewidywaniami SNB (Szwajcarski Bank Narodowy) podniósł na czwartkowym (tj. 22.09.2022 r.) posiedzeniu główną stopę procentową z -0,25 proc. do 0,50 proc., czyli aż o 75 punktów bazowych. Oznacza to, że w Szwajcarii właśnie zakończył się ponad siedmioletni okres ujemnych stóp procentowych.

 To już druga podwyżka z rzędu – w czerwcu tego roku SNB niespodziewanie podniósł stopy o 50 punktów bazowych. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Frank szwajcarski umacnia się. Kredyt we franku będzie znacznie droższy przez podwyżkę stóp procentowych w Szwajcarii. Zaostrzenie polityki pieniężnej przez SNB jest podyktowane walką z inflacją na towary i usługi w Szwajcarii. Bank nie wykluczył kolejnych podwyżek stóp procentowych w niedalekiej przyszłości. Wzrost stóp w Szwajcarii to oczywiście fatalna wiadomość dla kredytobiorców frankowych w Polsce, ponieważ podbije to raty ich kredytów.

Raty frankowiczów znowu w górę – wzrost aż o 21%! Przestań spłacać toksyczny kredyt i pozwij bank!

Kumulacja niekorzystnych zdarzeń dla kredytobiorców frankowych – jednocześnie wzrost kursu CHF/PLN oraz podwyżka stóp procentowych w Szwajcarii poskutkuje jeszcze droższą ratą kredytu oraz zwiększy saldo kredytu pozostałe do spłaty. Frankowicze mogą spodziewać się wzrostu comiesięcznego zobowiązania aż o 21%, choć już wcześniej ich raty kredytu były na historycznie najwyższym poziomie. W obliczu trawiącej gospodarkę inflacji tak wysoka rata może być już nie do udźwignięcia dla wielu kredytobiorców. Zgodnie z danymi BIK na koniec marca 2022 r. spłacanych jest wciąż ok. 370 tys. kredytów mieszkaniowych powiązanych z kursem franka na łączną kwotę 91,35 mld zł. Rosnące raty kredytu oraz wciąż niemalejące saldo zadłużenia z pewnością zmotywują niezdecydowanych do tej pory frankowiczów do walki o swoje prawa.

Kredyt we frankach to toksyczny instrument finansowy, który z tradycyjnym kredytem hipotecznym w zasadzie nie ma nic wspólnego. Potwierdzają to właśnie kolejne wzrosty rat kredytowych. Niestety, kredyty waloryzowane do CHF są jak zaciskająca się pętla u szyi, którą należy definitywnie odciąć, pozywając bank. Nie ma innego rozwiązania dla toksycznego franka jak wniesienie sprawy do sądu. Kredytobiorcy nie powinni wciąż odkładać pozwania banku w czasie, bo ich raty kredytu nadal będą rosły, a samo zadłużenie finalnie może okazać się niespłacalne! Z pomocą profesjonalistów takich jak eksperci ŻBK frankowicze ograniczają wszelkie ryzyka związane z pozwem niemalże do zera. Wszystkie nasze prawomocne wyroki to wygrane kredytobiorców. Warto podjąć działania już dziś, w szczególności, że dzięki zabezpieczeniu roszczenia można na zawsze legalnie zaprzestać spłaty rat w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Frankowicze powinni pamiętać o tym, że zgodnie z prawem to bank jest im winien pieniądze, a nie odwrotnie! Po sprawiedliwość należy jednak udać się do sądu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy