Blog Frankowicza

Przekręt na franka. Stanowisko UOKiK i wielka premiera filmu dokumentalnego

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Przekręt na franka. Stanowisko UOKiK i wielka premiera filmu dokumentalnego

Nadzór finansowy i UOKiK kontroluje umowy kredytowe. W opinii UOKiK kredyty hipoteczne były obciążone klauzulami niedozwolonymi. Za umieszczenie ich w umowach, to bank powinien ponieść właściwe konsekwencje, a nie konsument. O procederach banków już niebawem, bo 17 grudnia 2021 roku, ukaże się premiera filmu dokumentalnego „Przekręt na franka”.

UOKiK – kredyty we frankach – bankom nie przysługuje prawo do żądania wynagrodzenia za udostępnienie kapitału

Frankowicze w społeczności ŻBK wygrywają praktycznie każdy proces, bowiem sądy już nie mają żadnych wątpliwości co do tego, że banki stosowały niedozwolone klauzule w umowach kredytowych. UOKiK w swoim rejestrze klauzul abuzywnych wymienia aż 450 pozycji, które powszechnie były stosowane przez kredytodawców. Będąc na przegranej pozycji, banki zaczęły się odgrażać pozwami o tzw. wynagrodzenie z kapitału. Wielokrotnie w naszych artykułach podkreślaliśmy, że tego typu roszczenie nie ma żadnego uzasadnienia prawnego. W ramach stałej wymiany informacji z UOKiK otrzymaliśmy w dniu 25.11.2021 poniższe stanowisko, które potwierdza, że bankom nie przysługuje wynagrodzenie za udzielony kapitał:

Informujemy, że zdaniem Urzędu bankom nie przysługuje prawo do żądania wynagrodzenia za udostępnienie konsumentowi kapitału w sytuacji uznania przez sąd umowy za nieważną z uwagi na stosowanie w niej przez bank niedozwolonych postanowień umownych. W przeciwnym razie negatywne konsekwencje klauzul niedozwolonych, które w umowie umieścił bank, dotknęłyby wyłącznie konsumenta. Takie stanowisko Prezes UOKiK prezentuje od 2019 r. – https://finanse.uokik.gov.pl/chf/stanowisko-prezesa-uokik-ws-dziubak-vs-raiffeisen-bank-international-ag/podkreślane było również w komunikatach (kalendarium wydarzeń – https://finanse.uokik.gov.pl/chf/).

 

Korespondencja, którą kierują banki do konsumentów, jest obecnie przedmiotem analizy Prezesa UOKiK, który w tej sprawie wystąpił o wyjaśnienia do jednego z banków. W zależności od wyniku analizy otrzymanych informacji Prezes UOKiK zdecyduje o ewentualnych dalszych działaniach. W tym miejscu należy jasno wskazać, że jeśli cel tych wystąpień do konsumentów wykracza poza strategię procesowa i ma na celu wywarcie nacisku w celu zniechęcenia konsumentów do dochodzenia roszczeń na drodze sądowej, wówczas Prezes UOKiK może podjąć dalsze działania. Zwracamy uwagę, że w sytuacji, gdy bank nie proponuje korzystnych ugód, droga sądowa jest jedyną możliwością dochodzenia roszczeń przez konsumentów.

Departament Komunikacji UOKiK

UOKiK – raport z kontroli wzorców umownych kredytów hipotecznych

Zdaniem UOKiK umowy kredytowe nie były zgodne z prawem. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta już niejednokrotnie podjął interwencje w sprawie nielegalnych działań banków. W lutym 2021 roku Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, uznał za niedozwolone tzw. klauzule spreadowe, stosowane przez bank BPH w aneksach do umów o kredyt hipoteczny. Za niedozwolone uznał postanowienia, zgodnie z którymi stosowane przez BPH kursy walut ustalane są w oparciu o „ostatni średni kurs rynkowy”, który stanowi sumę kursów kupna i sprzedaży walut dostępnych na stronie Reuters podzielonych przez dwa. Prezes UOKiK nałożył na bank BPH karę w wysokości 478.242 zł.

To już ósma decyzja dotycząca niejasnych zasad ustalania kursów walut obcych. Banki są silniejszą stroną w kontrakcie z konsumentem, powinny działać jednak profesjonalnie i transparentnie w zakresie wykonywanych umów kredytowych. Polega to m.in. na zapewnieniu klientowi możliwości określenia konsekwencji ekonomicznych wynikających z postanowień w umowie czy w aneksie do niej. W związku z tym klauzule określające zasady ustalania kursów walut muszą być jednoznaczne – mówi Tomach Chróstny.

Więcej szczegółów o karze nałożonej na BPH pisaliśmy w naszym artykule: UOKiK potwierdza – Bank BPH stosował klauzule abuzywne

Przekręt Na Franka – wielka premiera filmu dokumentalnego już 17 grudnia 2021 roku 

Setki tysięcy udzielonych “toksycznych produktów bankowych”, dramaty wielu Polskich rodzin oraz odgórnie zaplanowana strategia banków na wykorzystywanie niewiedzy Polaków. Film dokumentalny „Przekręt Na Franka”, którego premiera odbędzie się 17 grudnia 2021 roku, to prawdziwa historia wielkiego przekrętu banksterów. Niewątpliwie zaletą tego filmu jest to, że pozwala on spojrzeć na problem kredytów we frankach z wielu perspektyw, zarówno banków, kredytobiorców, prawników oraz ekspertów z dziedziny finansów i bankowości.

Przekręt Na Franka zwiastun. Nowy film obnażający nieuczciwe zachowania banków wobec frankowiczów. TRAILER.

Wydaje mi się, że to jest ważne, co zrobiliśmy, że zaprosiliśmy na forum wszystkie strony tego konfliktu, że powoływaliśmy się na ekspertów, że bardzo rzetelnie weryfikowaliśmy wszystkie materiały. Mam nadzieję, że ten dokument, który powstał, będzie zaspokajał wiedzę i potrzebę wiedzy wokół tematu frankowiczów. Myślę, że to jest bardzo ważne w szczególności dlatego, że to nie jest film tylko dla frankowiczów – mówi autorka scenariusza „Przekręt na franka” Zofia Karaszewska. – Dobrze jest zrozumieć problem, który dotyczy prawie miliona polskich obywateli. Jeżeli nie rozliczymy banków z ich toksycznych produktów i manipulacji, której się banki dopuściły, na co dowodem są teraz obecne wyroki sądowe, to prawo konsumenckie w Polsce nie ukształtuje się tak jak powinno i nie będzie chronić wszystkich obywateli. Teoretycznie problem dotyczy tylko frankowiczów i film na pewno jest dla frankowiczów, ale tak naprawdę my codziennie jesteśmy konsumentami, nie tylko jak kupujemy mieszkanie na kredyt. Nie może być tak, że prawo nas nie chroni. Tak jak powiedział w naszym filmie dr Artur Bartoszewicz, wykładowca SGH, jeśli teraz nie uda nam się rozliczyć banków z tych kredytów frankowych, to za 5 lat, za 12, czy za 50 problem takich kredytów lub podobnych dotknie nasze dzieci albo nawet nasze wnuki. Więc to nie jest tak, że jest to film tylko dla frankowiczów, jest to film dla konsumentów, czyli dla nas wszystkich – kontynuuje.

To jest film również o tym, jak daleko można przesunąć granicę manipulacji i jak bardzo można jednostronnie decydować o pewnych zobowiązaniach. Na ile można sobie pozwolić względem ludzi? Frankowicze okazali się taką grupą, która obudziła się i uzyskała dużą świadomość konsumencką. Nie oszukujmy się, że nasze członkostwo w Unii Europejskiej, duża świadomość tego, z czym wiąże się prawo europejskie, pozwoliła nam realnie ocenić skutki tego toksycznego produktu. Ten film mówi o tym, że nie możemy pozwolić, żeby te granice były tak przesuwane i tak bardzo narażały konsumentów na straty – mówi o filmie „Przekręt na franka” Katarzyna Urbańska, prowadząca program „Okiem byłej frankowiczki”

Premiera filmu „Przekręt na franka” odbędzie się już 17 grudnia 2021 roku w Teatrze Sabat. Film po premierze będzie można obejrzeć w wolnym dostępie, bowiem uważamy, że ma ważny przekaz społeczny i każdy powinien móc go zobaczyć.

Więcej szczegółów o „Przekręcie na franka” można posłuchać w 33. odcinku programu Kasi Urbańskiej: Okiem Byłej Frankowiczki #33 “Przekręt na franka – o nowym filmie dokumentalnym: Zofia Karaszewska

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy