Blog Frankowicza

PKO BP: Ugody z Frankowiczami pod presją TSUE – czy lepiej poczekać na WYROK SĄDU?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Choć wyroki TSUE nie pozostawiają żadnych nadziei dla banków na uratowanie swoich zysków z nieuczciwych umów frankowych, to PKO Bank Polski nadal nie przedstawił satysfakcjonujących ugód dla frankowiczów. Pomimo rekordowego zysku netto na poziomie prawie 2,8 miliarda złotych w trzecim kwartale 2023 roku, instytucja ta nie wydaje się skłonna do zaoferowania sprawiedliwego porozumienia, jeśli nie zostanie wcześniej postawiona przed sądem. W obliczu niekorzystnych propozycji ugód ze strony banku, frankowicze coraz chętniej decydują się na drogę sądową.
PKO BP: Ugody z Frankowiczami pod presją TSUE – czy lepiej poczekać na WYROK SĄDU?
  • Pomimo orzecznictwa TSUE, które pogrążyło sytuację banków w sporze z frankowiczami, PKO BP wciąż oferuje nieatrakcyjne ugody. Bank nie zaproponuje sprawiedliwej ugody, jeżeli wcześniej nie zostanie pozwany
  • Bank PKO BP w III kwartale 2023 roku odnotował rekordowy zysk – prawie 2,8 mld zł netto. W osiągnięciu tak wysokiego zarobku nie przeszkodziły bankowi ani trwający program wakacji kredytowych, ani pozwy frankowiczów
  • Pokrycie rezerwami hipotek frankowych pod koniec września 2023 roku wynosiło 71 proc. Bank ma nadzieję, że zawrze ugody z frankowiczami, pomimo że zainteresowanie kredytobiorców nieuczciwymi propozycjami porozumienia słabnie
  • Frankowicze zdecydowanie wolą pozwać bank, niż podpisać dla nich niekorzystne porozumienie. Tylko pozew banku umożliwia zawarcie sprawiedliwej ugody wynegocjowanej przez ekspertów Departamentu Mediacji i Ugód ŻBK, która w skutkach zbliżona jest do dominującego orzecznictwa w sprawach frankowych i zgodna z orzecznictwem TSUE

 

Kliknij w zdjęcie i zobacz co tracisz wybierając ugodę i nie pozywając banku:

PKO BP wciąż oferuje przestarzałe i niekorzystne dla frankowiczów ugody

Rok 2023 pod względem finansowym był dla banków niezwykle pomyślny. Sektor bankowy odnotował w ubiegłym roku rekordowe zyski i to pomimo strat związanych z pozwami frankowymi, a także wyrokami TSUE, które uniemożliwiają kredytodawcom dalsze czerpanie zysków z nieuczciwych umów waloryzowanych do walut obcych. Bank PKO BP w III kwartale ubiegłego roku zarobił prawie 2,8 mld zł netto w porównaniu do 253 mln zł straty netto rok wcześniej. Tym samym bank podbił swój poprzedni najwyższy zysk w historii osiągnięty w IV kwartale 2022 r., gdy zarobił ponad 1,7 mld zł.

Znakomita sytuacja finansowa jednak nie motywuje PKO BP do szukania prawdziwego kompromisu z frankowiczami. Choć zarząd banku deklaruje, że liczy na ugody w sprawach frankowych, to propozycje porozumienia ze strony banku są dalekie od poszanowania praw konsumenckich wynikających z dyrektywy 93/13 czy najnowszego orzecznictwa TSUE. Propozycja ugodowa PKO BP wciąż opiera się na niekorzystnym przewalutowaniu kredytu frankowego na złotowy z zastosowaniem niebezpiecznego wskaźnika WIBOR. Jak już wielokrotnie pisaliśmy na łamach tego bloga, zawarcie tego typu ugody to jak wpaść z deszczu pod rynnę.

Oczywistym jest, że PKO BP stać na lepsze ugody, czyli takie, które będą miały na względzie nie tylko zysk banku, ale też interes konsumenta i poszanowanie zasad współżycia społecznego. Banki w Polsce jednak nie mają w zwyczaju bez przymusu szukać uczciwych kompromisów ze swoimi klientami. Dopóki frankowicz nie złoży pozwu przeciwko PKO BP, to nie może liczyć na to, że bank zaproponuje mu sprawiedliwą ugodę, czyli taką, która jest zgodna z najnowszymi orzeczeniami TSUE oraz ochroną zagwarantowaną konsumentom poprzez prawo unijne.

TSUE: ugody PKO BP są nieuczciwe. Umowę frankową należy uznać za nieważną 

Zainteresowanie ugodami bankowymi jest w istocie coraz mniejsze. Prawdą jest, że zaraz po uruchomieniu programu ugód przez PKO BP frankowicze stosunkowo często podejmowali rozmowy z bankiem. Jednak, gdy stopy procentowe w Polsce poszły w górę i ujawniło się całe ryzyko powiązane ze wskaźnikiem WIBOR, zainteresowanie ugodą bankową gwałtownie spadło. Frankowicze, którzy są już coraz lepiej poinformowani odnośnie swoich praw jako konsumentów, nie chcą zawierać kolejnego aneksu z bankiem, który będzie wprowadzał ich na kolejną minę, jaką jest WIBOR. Więcej o nieuczciwości tego wskaźnika przeczytasz w artykule: Nieuczciwość WIBOR w umowach kredytowych: perspektywa prawna.

Poza tym już samą praktykę banku, polegającą na próbie zalegalizowaniu umowy, która była sprzeczna z prawem, krzywdząca dla konsumentów i łamała zasady współżycia społecznego, należałoby uznać za naganną. TSUE na temat umów frankowych wypowiada się jednoznacznie: umowy o kredyt CHF zawierające klauzule abuzywne należy uznać za nieważne od samego początku ich zawarcia. W świetle tego stanu prawnego aneks, który ma na celu utrzymanie nieuczciwej umowy w mocy przy nieznacznym zredukowaniu salda kredytu, nie można w ogóle traktować jako ugody, a tym bardziej jako sprawiedliwej ugody.

Jeżeli kredytobiorca szuka szybkiego rozwiązania problemu frankowego, to najlepszy rozwiązaniem jest dołączenie do grupowych negocjacji prowadzonych przez Department Mediacji i Ugód ŻBK. Ugody opracowane przez naszych ekspertów opierają się przede wszystkim na uznaniu umowy frankowej za nieważną od samego początku jej zawarcia, co oznacza, że bank będzie musiał zwrócić frankowiczowi wszystkie nadpłacone raty wraz z odsetkami należnymi. Taka ugoda gwarantuje brak konieczności spłaty raty frankowych w przyszłości oraz definitywną wolność od banku, ponieważ hipoteka zostanie zdjęcia z kredytowanej nieruchomości. Oczywiście ugoda nie będzie aż tak korzystna jak prawomocny wyrok uzyskany dzięki pełnowymiarowemu (zazwyczaj kilkuletniemu) procesowi z bankiem, jednak jej niepodważalną zaletą jest to, że jest osiągalna w znacznie krótszym czasie (kilka miesięcy).

Skontaktuj się z nami i dołącz do naszego unikalnego programu grupowych ugód, który posiada aprobatę Prokuratury Krajowej oraz Rzecznika Finansowego! Grupowe ugody ŻBK.

Kliknij w zdjęcie i sprawdź naszą wyszukiwarkę wyroków:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy