Banki przygotowują się na porażki w Sądach !
Począwszy od drugiego półrocza 2019 roku, banki rozpoczęły tworzenie tzw. odpisów, czyli rezerw kapitałowy. W ten sposób muszą zabezpieczać się przed potencjalną niewypłacalnością. Ponadto część z nich jako spółki giełdowe, mają obowiązek kwartalnego raportowania wszelkich zmian zachodzących w ich strukturach finansowych. Analizując te dane, już na pierwszy rzut oka widać, że w szczególności po wyroku TSUE w październiku 2019, wysokości rezerw przeznaczonych na postępowania sądowe w sprawach frankowych wzrosły diametralnie. Tworząc tego rodzaju zabezpieczenia banki jawnie przyznają się do tego, że spodziewają się przegranych. Audytorzy również znają wysokie ryzyko niepowodzenia w Sądzie banków.
Przedstawiamy przykładowe zestawienia powiększających się rezerw, jakie poszczególne banki muszą regularnie stworzyć ze swojego kapitału, przygotowując się na przegraną z konsumentami w Sądzie:

Rezerwy innych banków przedstawiają się następująco:
- Raiffeisen Bank International – 200 000 000 zł
- ING Bank Śląski S.A – 24 000 000 zł
- Bank Ochrony Środowiska S.A – 20 000 000 zł
- Bank Polska Kasa Opieki S.A – 12 000 000 zł
Po dużej fali TSUEami jaka spłynęła do sądów w Polsce tuż po orzeczeniu TSUE z 03.10.2019 roku, banki próbowały się bronić, grożąc konsumentom, że w przypadku otrzymania pozwu, one również pozwą swoich klientów za korzystanie z kapitału. Miało to oczywiście na celu zastraszanie frankowiczów aby ograniczyć liczbę składanych pozwów.
Do tej pory pozwy złożyło jedynie 5 % frankowiczów, więc wysokości rezerw utworzonych przez banki określone są na tej podstawie. Nasi eksperci z sektora ekonomicznego, są przekonani że jeszcze w tym roku zostanie osiągnięty próg 15 % kredytobiorców którzy zdecydują się na walkę z bankiem. Kurs franka szwajcarskiego cały czas nie wygląda najlepiej, a siła frankowiczów i liczba pozytywnych, prawomocnych wyroków rośnie.

Pokochaj Życie Bez Kredytu #loveŻBK !
Liczby klarownie przedstawiają obecną sytuację. Sektor bankowy jawnie przyznaje się do obawy przed przegraną tworząc ogromne rezerwy finansowe, które wzrastają wraz rosnącą liczbą pozwów. W świetle obecnego orzecznictwa jest bardzo mała szansa na to by Sąd uznał że bank zachował się w sposób zgodny z zasadami współżycia społecznego, a umowa była skonstruowana poprawnie .
Obecnie od IV kwartału 2019 około 90% wszystkich spraw jest wygrywanych przez Frankowiczów i to niezależnie od instancji. Życie Bez Kredytu może pomóc Ci wyzwolić się od toksycznego kredytu waloryzowanego we frankach. Ekspertom naszej społeczności z zakresu prawa i ekonomii zaufało już ponad 400 klientów. Ty też możesz zakończyć spłatę nieuczciwego kredytu i pokochać Życie Bez Kredytu ! #loveŻBK