Blog Frankowicza

Frankowicze z Getin Noble Bank powinni jak najszybciej pozwać bank. Groźba bankructwa?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Getin Noble Bank ma poważne kłopoty finansowe. Notowania banku pod koniec kwietnia 2022 r. załamały się i spadły o prawie 40%. Do problemów finansowych Getinu przyczyniła się m.in. konieczność zawiązania na dużą sumę rezerw pieniędzy na sprawy frankowe. Frankowicze, którzy chcą odzyskać niesłusznie pobierane przez bank pieniądze, powinni pośpieszyć się z decyzją o pozwie, ponieważ bank sam przyznaje, że grozi mu upadek.
Frankowicze z Getin Noble Bank powinni jak najszybciej pozwać bank. Groźba bankructwa?
  • Kredyty frankowe udzielane przez poprzedników prawnych Getinu są nieważne, co przyznaje sam prezes tego banku Artur Klimczak, twierdząc, że “obecnie większość sądowych spraw, dotyczących tych kredytów, bank przegrywa”
  • “Łączna wartość utworzonych rezerw na ryzyko prawne kredytów walutowych 1,3 mld zł (16 proc. wartości całego portfela kredytów w CHF)” – podaje Getin Noble Bank – to zabezpieczenie roszczeń frankowiczów, które gwarantuje NBP, ale tylko tych, którzy już pozwali lub niebawem pozwą bank
  • Frankowicze będący już w sporze sądowym mogą czuć się bezpiecznie nawet w przypadku upadku banku, inni powinni szybko złożyć pozew w sądzie przeciwko Getin Noble Bank, od razu z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia
  • Kredyt we frankach Getin to nieuczciwy oraz nieważny w świetle prawa instrument finansowy, a udzielanie tego rodzaju toksycznych produktów doprowadziło właśnie bank do wystąpienia przesłanki zagrożenia upadłością

 

Kredyt we frankach w Getin Noble Bank jest nieważny. Frankowicze wygrywają w sądach

Frankowicze wygrywają w sądach z Getin Noble Bank. Kredyty we frankach w tym banku są uznawane przez wymiar sprawiedliwości za nieważne. W konsekwencji Getin musi zwrócić frankowiczom przez lata bezprawnie pobierane raty kredytu. Wygrani kredytobiorcy otrzymują od tego banku przelewy na setki tysięcy złotych, a ich saldo kredytu zostaje wyzerowane. Niedawno członkowie społeczności Życie Bez Kredytu uzyskali prawomocne stwierdzenie nieważności umowy kredytu w Getin Bank (sygn. akt VI ACa 520/19), a ich łączna korzyść finansowa wyniosła ponad 1.100.000 zł (1,1 mln)! Warto dodać, że osoby te nie płaciły rat kredytu już od 2020 roku dzięki zabezpieczeniu roszczenia. Teraz już na zawsze zostali pozbawieni trosk o toksycznego franka. Sądy uznają umowę kredytu we frankach w Getin Banku za nieważną, ponieważ zawiera ona klauzule abuzywne, które w świetle prawa nie mogą wiązać kredytobiorców.

Sam prezes Banku Artur Klimczak przyznaje, że „obecnie większość sądowych spraw, dotyczących tych kredytów, bank przegrywa”. Kredyty walutowe w Getin stanowią 27% portfela ogółem banku. Łączna liczba pozwów dot. kredytów waloryzowanych do CHF na koniec marca 2022 r. wyniosła 9554 sztuk, a w samym I kwartale liczba nowych wzrosła o 894.

Getin zawiązał ogromne sumy pieniędzy na sprawy frankowe. Posiadacze nieuczciwych kredytów we frankach powinni się jednak pośpieszyć

Fala pozwów frankowiczów spowodowała zawiązanie w Getin Noble Bank bardzo wysokich rezerw na ryzyko prawne związane z kredytami we frankach. „Łączna wartość utworzonych rezerw na ryzyko prawne kredytów walutowych 1,3 mld zł (16 proc. wartości całego portfela kredytów w CHF)” – podaje Getin Noble Bank.

„Utworzenie tak znaczących rezerw na koniec minionego roku to efekt odzwierciedlenia ostatnich negatywnych trendów w zakresie orzecznictwa sądowego dotyczącego kredytów indeksowanych do walut obcych” – mówi prezes Artur Klimczak.

Orzecznictwo negatywne dla banków, lecz korzystne dla frankowiczów, z całą pewnością już się nie zmieni. Dlatego zmuszony regulacjami bank utworzył tak ogromne rezerwy na sprawy frankowe. Zawiązana rezerwa gwarantowana przez NBP wystarczy jednak tylko na te procesy o nieuczciwy kredyt waloryzowany do CHF, które aktualnie są w toku lub niebawem zostaną wytoczone. Bankowi grozi upadłość. Jeżeli chcemy odzyskać pieniądze z Getin Noble Banku, należy jak najszybciej złożyć pozew. Frankowicze będący już w sporze sądowym mogą czuć się bezpiecznie, nawet w przypadku upadku banku, pozostali powinni szybko wszcząć postępowanie w sądzie przeciwko Getin Noble Bank. Przy złożeniu pozwu warto od razu wnieść wniosek o zabezpieczenie roszczenia, który umożliwi zaprzestanie spłaty rat w ciągu ok 3 miesięcy od dnia pozwania banku.

Getin Bank w poważnych kłopotach finansowych. To są konsekwencje oszukiwania setek tysięcy kredytobiorców

Getin Noble Bank przez lata nieuczciwie zarabiał na swoich klientach, ale w końcu przyszedł czas, w którym musi ponieść odpowiedzialność za sprzedawanie toksycznych instrumentów finansowych. Obecnie bank znajduje się w bardzo poważnych kłopotach finansowych. Pod koniec kwietnia 2022 notowania na GPW banku Getin drastycznie spadły. Kurs akcji obniżył się o prawie 40%.

Kiedy Getin Bank zaraportował 1 mld zł straty w 2021 r., inwestorzy banku zareagowali szybką ewakuacja z tego tonącego statku. Getin Noble Bank poinformował, że „według stanu na 31 marca współczynnik kapitału podstawowego Tier I wynosi 0,14 proc. w ujęciu jednostkowym i 0,51 proc. w ujęciu skonsolidowanym, natomiast wskaźnik dźwigni wynosi 0,09 proc. w ujęciu jednostkowym i 0,34 proc. w ujęciu skonsolidowanym”. Oznacza to, że współczynniki adekwatności kapitałowej Getin Noble Banku znajdują się poniżej wymogów regulacyjnych.

Przedstawiciele banku podali w komunikacie także, że luka kapitałowa w zależności od tego, czy dotyczy wskaźnika podstawowego, czy całkowitego wymogu wypłacalności, wynosi 1,4-2,2 mld zł. Natomiast całkowita luka kapitałowa, której uzupełnienie sprawiłoby, że współczynnik wypłacalności byłby zgodny ze wszystkim wymogami (połączonego bufora) kształtuje się na poziomie aż 4,5 mld zł. Co więcej, Getin Noble Bank sam przyznał, że wystąpiła „przesłanka zagrożenia upadłością banku”.

Takie konsekwencje musi ponieść nieuczciwy kredytodawca za wprowadzanie setek tysięcy osób w pułapkę finansową. Możemy mieć tylko nadzieję, że inne banki wyciągną z tego konsekwencje i nie będą już nigdy więcej próbować oszukiwać swoich klientów oraz zawierać z nimi niezgodnych z prawem umów o kredyt czy jakikolwiek inny toksyczny instrument finansowy.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy