Kliknij w zdjęcie i zobacz co tracisz wybierając ugodę i nie pozywając banku:
BOŚ musi się liczyć z frankowiczami
W raporcie za trzeci kwartał 2023 BOŚ Bank wykazał zyski, jednak wynik był niższy niż rok temu w analogicznym okresie. Co prawda bank osiągnął bardzo duży dochód z tytułu odsetek, bo aż 613,2 miliona złotych, co oznacza wzrost o 22,6 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Zysk z opłat i prowizji wyniósł 96,5 miliona złotych, co akurat stanowiło niewielki spadek o 1,2 procenta w stosunku do roku ubiegłego. Te wyniki sugerowałyby znacznie wyższy zysk netto niż 78,7 miliona złotych, które zostały wykazane w raporcie.
BOŚ Bank wskazał jako główną przyczynę słabych wyników finansowych rosnące ryzyko związane z kredytami hipotecznymi waloryzowanymi do walutach obcych, głównie do franka szwajcarskiego. Bank utworzył dodatkowe rezerwy na ryzyko prawne w ciągu trzech kwartałów 2023 w wysokości 237 milionów złotych. W analogicznym okresie rok wcześniej rezerwy te wynosiły zaledwie 17,6 miliona złotych. Znaczny wzrost rezerw podyktowany jest orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które jest bardzo bankom nieprzychylne. TSUE odmówił nieuczciwym kredytodawcom możliwości naliczania waloryzacji i pobierania opłat za korzystanie z kapitału, a także ułatwił frankowiczom dochodzenie należnych im roszczeń. Ponadto program ugód frankowych BOŚ Banku nie cieszy się powodzeniem. Od początku programu, tj. od 30 stycznia 2022, do końca III kwartału 2023 bank zawarł zaledwie 540 ugód.
Frankowicze nie chcą ugód z bankiem BOŚ, bo pozew zapewnia wielokrotnie wyższe korzyści
BOŚ Bank jako jeden z pierwszych pożyczkodawców (po PKO BP i ING) wdrożył program ugód frankowych opartych na modelu opracowanym przez szefa KNF Jacka Jastrzębskiego. Porozumienia zakładają przewalutowanie kredytu frankowego na złotowy z zastosowaniem ryzykowanego wskaźnika WIBOR + marża. Takie ugody są oczywiście bardzo niekorzystne dla frankowiczów, o czym już wielokrotnie pisaliśmy. Nawet jeżeli bank umorzy część salda, to tę stratę odbije sobie w bardzo wysokich odsetkach. Po przewalutowaniu rata niewiele spadanie, a nie jest wykluczone, że będzie nawet wyższa niż sprzed konwersji kredytu. Nie dziwi zatem fakt, że kredytobiorcy nie są zainteresowani ofertą, która w żaden sposób nie rozwiązuje problemu nieuczciwego i absurdalnie drogiego kredytu. W takich okoliczność droga sądowa jest jedynym słusznym rozwiązaniem.
Frankowicze mają ogromne wsparcie od Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE nie ma wątpliwości, że umowy o kredyt CHF zawierające klauzule abuzywne należy uznać za nieważne od samego początku ich zawarcia. W świetle takiego stanu prawnego aneks, który banki górnolotnie nazywają „ugodą”, nie stanowi sprawiedliwego kompromisu w sporze o toksyczne franki. Coraz lepiej poinformowani o swoich prawach frankowicze wiedzą, że zawarcie ugody jest po prostu nieopłacalne. Zwłaszcza, że dzięki 10 wyrokom TSUE z 2023 roku można uzyskać bardzo wysokie kwoty z samych tylko odsetek ustawowych.
Jeżeli kredytobiorca szuka szybkiego rozwiązania problemu frankowego, to najlepszy rozwiązaniem jest dołączenie do grupowych negocjacji prowadzonych przez Department Mediacji i Ugód ŻBK. Ugody opracowane przez naszych ekspertów opierają się na uznaniu umowy frankowej za nieważną od samego początku jej zawarcia, co oznacza, że bank będzie musiał zwrócić frankowiczowi wszystkie nadpłacone raty wraz z odsetkami należnymi. Taka ugoda gwarantuje brak konieczności spłaty raty frankowych w przyszłości oraz definitywną wolność od banku, ponieważ hipoteka zostanie zdjęta z kredytowanej nieruchomości. Oczywiście ugoda nie będzie aż tak korzystna jak prawomocny wyrok uzyskany dzięki pełnowymiarowemu (zazwyczaj kilkuletniemu) procesowi z bankiem, jednak jej niepodważalną zaletą jest to, że jest osiągalna w znacznie krótszym czasie (kilka miesięcy).
Sprawdź, co warto wybrać: ugodę czy pozew banku. Użyj bezpłatnego kalkulatora: Kalkulator ugody i pozwu dla frankowicza. Porównaj, co tracisz, nie pozywając banku.
Kliknij w zdjęcie i sprawdź naszą wyszukiwarkę wyroków: