Blog Frankowicza

Dbamy o siebie, żebyśmy mogli zadbać o Ciebie!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Dbamy o siebie, żebyśmy mogli zadbać o Ciebie!
Nie możesz przeczytać? Skorzystaj z odtwarzacza i posłuchaj!
Getting your Trinity Audio player ready...

Pierwszy Camp ŻBK well-being

     Pomagamy frankowiczom od 8 lat, wygraliśmy już ponad 400 spraw i czekamy na rozwiązanie kolejnych 2000! Do działania motywuje nas przeświadczenie o słuszności naszych racji, pragnienie sprawiedliwości i chęć pomagania pokrzywdzonym przez banki. Ale i my bywamy zmęczeni. Potrzebujemy czasami przerwy. Nie dlatego, żeby zaniedbać pomoc, którą oferujemy poszkodowanym frankowiczom, ale po to, żeby ze zdwojoną siłą pomagać im dalej. 

     Przeciążenie to moment, w którym wymagania związane z pracą przekraczają nasze zasoby – następuje swego rodzaju eksploatacja, bo wydatkujemy energię, ale jej nie odzyskujemy. Tak samo jak w przypadku Frankowiczów, którzy często pracują ponad siły, żeby opłacić stale rosnące raty kredytu. Niestety to prowadzi najczęściej do wycieńczenia i wyniszczenia zdrowia. 

W dzisiejszym świecie często jesteśmy przemęczeni. Praca ponad miarę, stres, pęd, technologia, która pochłania nasze zmysły w każdej wolnej chwili, a do tego ogromna ilość bodźców. Nasze ciała i umysły nie są przystosowane do takiego funkcjonowania, a jedyną ich bronią jest właśnie zmęczenie. 

Chyba każdy zna to uczucie ze szkoły, gdy w czasie lekcji ucieka koncentracja, a myśli zaczynają błądzić. Znużenie powoduje, że bardziej niż temat zajęć zaczyna nas interesować np. drzewo za oknem. Doświadczony nauczyciel potrafił zawrócić naszą koncentrację na naukowe tory, ale on też dobrze wie, że po wymagającej lekcji każdemu należy się przerwa. 

Potwierdzają to zresztą neurobiolodzy, nasz mózg nie lubi koncertować się za długo na jednym temacie, woli mieć „kontrolę” nad tym, co dzieje się wokoło, żebyśmy nie przegapili czegoś, co jest ważne dla naszego bezpieczeństwa. Dlatego właśnie przerwa musi być wpisana w każdą pracę umysłową.

Dla nas taką przerwą był właśnie wyjazd na Camp ŻBK well-being, który zainicjował program wspierania dobrostanu pracowników, a którego kolejną odsłoną będzie wsparcie samych frankowiczów. Byliśmy kilka dni w Tel Awiwie. 

Mieszkańcy tego miasta bardzo dbają o swoją kondycję fizyczną. Boiska i siłownie na plaży do nocy wypełnione są ćwiczącymi ludźmi. Ciężko jest nawet przejść do morza, bo promenadą od świtu biegają biegacze. Inna sprawa, że w takim pięknym otoczeniu dbanie o sprawność fizyczną to czysta przyjemność.

Nasza przewodniczka opowiedziała nam, że Izraelczycy dbałość o kondycję fizyczną wynoszą… z wojska (w tym kraju służba wojskowa jest obowiązkowa dla każdego). To w wojsku uczą się, że nie można zaniedbywać ciała i że dbanie o sprawność poprawia samopoczucie ogólne. Ten fakt zresztą potwierdza wielu naukowców na całym świecie np. zdaniem profesora Makaruka Trivediego (psychiatry z University of Texas Southwestern Medical Center w Dallas) regularnie uprawiany sport nie tylko pomaga zachować zdrowie, ale też jest bardzo skutecznym narzędziem do walki z depresją, bo wykazuje podobne efekty co antydepresanty. 

 

Dbanie o siebie to nie próżność czy kaprys, to obowiązek

Maseczkę w samolocie najpierw zakładamy sobie, bo jeśli nie zadbamy o siebie, nie zdołamy pomóc też innym. To nie slogan. W życiu jest dokładnie tak samo. Nie zadbasz o innych, słabszych, poszkodowanych przez banki, jeśli nie będziesz w dobrej formie fizycznej i psychicznej. Nie jesteś w stanie być dobrym rodzicem, partnerem, pracownikiem, szefem, nie jesteś w stanie wiele z siebie dać w momencie, w którym nie masz z czego czerpać. Z pustego i Salomon nie naleje. Trzeba budować swoje zasoby, żeby móc pomagać.

W tej perspektywie widzimy program well-being ŻBK. Dobrostan jest najbardziej wartościowym paliwem, też dla pracowników. Zadowolenie, poczucie sensu działań i dobre samopoczucie na co dzień pomagają utrzymywać wysoką efektywności. W życiu i w pracy. 

Eksperci podkreślają, że wysoki poziom dobrostanu jest konieczny, aby długoterminowo utrzymać produktywność i zaangażowanie oraz unikać wypalenia zawodowego. A ta choroba nie wyklucza żadnych grup zawodowych (od 2022 r. WHO traktuje je jako jednostkę chorobową, a „professional burnout” widnieje na liście Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych). Wypalenie dotyczy każdego, również tych, których działanie oparte jest na pomaganiu, dlatego jako ŻBK stawiamy na budowanie dobrostanu i wsparcie psycho-fizyczne. 


„Systematyczny trening buduje szeroko rozumianą motywację, badania naukowe, ale i moje własne doświadczenie wskazuje na to, że regularne uprawianie sportu zwiększa poczucie skuteczności i daję większą siłę do działania” – podkreśla Kamil Chwiedosik lider i ekspert społeczności Życie bez kredytu, który na własnej skórze przekonał się, jak sport zmienia sposób funkcjonowania podkreśla 

Sport to też lepsza pamięć, bo trening wpływa na powiększenie hipokampu, czyli regionu mózgu odpowiedzialnego właśnie za zapamiętywanie. 

Czy teraz już chcesz, żeby eksperci i prawnicy walczący w Twojej sprawie w sądzie dbali o swoją kondycję fizyczną? My w programie ŻBK well-being stawiamy na zdrowie psychiczne i mentalne. Chcemy mieć zasoby, energię, motywację i siłę, żeby walczyć dla Was z bankami! A uczymy się od najlepszych mistrzów sportu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Polecamy